يکشنبه 29 دي 1398 23 جمادى الأولى 1441 19 ژانویه 2020
تاریخ : پنجشنبه 23 خرداد 1398
کد 157

مصوبات ستاد مدیریت بحران شهرستان عجب شیرلازم الاجرا هستند

فرماندار شهرستان عجب شیر افزود: مصوبات ستاد مدیریت بحران این شهرستان لازم الاجرا هستند
فرماندار شهرستان عجب شیر: مصوبات ستاد مدیریت بحران لازم الاجرا هستند
      عادل اصغرپور در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان عجب شیر با اشاره به اینکه آنچه در ستاد مدیریت بحران مصوب می‌شود باید اجرایی شود، گفت:‌ اگر موانعی برای اجرا وجود دارد اعلام کنید تا با هماهنگیها و تدابیر لازم موانع و مشلات برطرف شود.
وی با بیان اینکه مدیران ستاد مدیریت بحران میبایستی در شرایط بحرانی در محل خدمت خود حضور پیدا کنند و در راستای مدیریت شرایط بحرانی با تمام توان همکاری و هماهنگی لازم را با مدیرت بحران شهرستان انجام دهند افزود:تعدادی از مدیران در شرایط بحرانی ضمن حضور مستمر , اتخاذ تدابیر و پیش بینی ها و انجام اقدامات لازم همکاریهای لازم , حتی فراتر از انتظار با ستاد شهرستانی معمول داشته ولی مسئولین برخی ادارات و دستگاهها آنطور که باید و شاید انتظارات را برآورد نکرده و لازم است در خصوص انجام وظایف و همکاری و همراهی مورد نیاز و انتظار  در شرایط بحرانی و ویژه جدی تر باشند  و در غیر این صورت بدیهی است با مدیران کم کار و سهل انگار برخورد می شود.
وی ادامه داد:در بحران اخیر کلیه اقدامات و تدابیر پیشگیرانه در شهرستان اتخاذ شد تا خسارات جانی و مالی متحمل نشویم اخطاریه های جوی مدام صادر می شد , اعضای مدیریت بحران در مناطق دارای خطر بیشتر و آسیب پذیر حضور داشتند , ایجاد و تقویت خاکریز و موانع موردنیاز در مناطق , تشکیل جلسات مدیریت بحران در شرایط نیاز دادن هشدارهای ضروری و اخطاریه های تخایه به افراد و خانواده های در معرض خطر سیل و ... هرچند که بدلیل شدت و تداوم بارشها در برخی روستاها خساراتی به بار آمد. در روزهای بارش شدید اقدامات کنترلی در ورودی و خروجی آب سد قلعه چای داشتیم و  بخشی از ظرفیت مخزن سد را خالی نگه دارشتیم تا در شرایط سیلاب در ظرفیت عبوری رودخانه ها و مسیلها و پلها تعادل لازم را برقرار نمائیم.

وی گفت:همچنین با آزاد سازی باقیمانده بستر و حریم رودخانه قلعه چای و لایروبی بخشهای مورد نیاز آن , سیل و آب رها شده از سد به محدوده دریاچه هدایت گردید و خوشبختانه علاوه بر انجام تعهد شهرستانی ( 10 میلیون متر مکعب ) حدود 50 میلیون متر مکعب بیشتر به دریاچه روانه کرده و نقش مهمی در احیاء نگین ارزشمند آذربایجان ایفا نمودیم.  
فرماندار عجب شیر افزود:لایروبی و آزادسازی مسیر رودخانه قلعه چای با اعتباراتی بالغ بر 60 میلیارد ریال در دو سال گذشته انجام شده که این امر علاوه بر کاهش آسیبها و خطرات ناشی از بارشهای شدید ؛ موجب هدایت سریع و بهینه سیلاب و آب رها شده سد به جسم دریاچه گردید.

وی ضمن تشکر از مدیر کل محترم مدیریت بحران استان و مدیر عامل آب منطقه ای استان در خصوص ارسال ماشین آلات سنگین از دیگر شهرستانها در شرایط بحرانی سال جاری گفت اگر لایروبیهای رود قلعه چای در حاشیه شیشوان انجام نمی شد با مخاطرات جدی مواجه می شدیم.
وی با تشکر از کلیه مدیرانی که حداکثر همکاری را با  ستاد مدیریت شهرستان بعمل آورده و نیز با سپاسگزاری از شهروندان و روستائیان عزیز که نهایت همکاری و همراهی را با مسئولین و عوامل اجرایی داشتند موفقیت نسبی شهرستان را مرهون این همدلی و همراهی دانستند.

فرماندار عجب شیر با تاکید بر ارزیابی شرایط شهرستان الزاماتی باید محقق شود افزود: از جمله شناسایی شرایط خطر و منطق آسیب پذیر شهرستان ؛ فراهم نمودن آمادگی ادارات و دستگاهها چه از لحاظ تهیه و تامین ماشین آلات و تجهیزات و لوازم مورد نیاز و آماده نگهداشتن آنها و چه به لحاظ آموزش و آماده نمودن نیروی انسانی متخصص و کارآمد ؛ با توجه به این که کشورمان جزو 10کشورآول دارای بیشترین مخاطرات و حوادث طبیعی و غیر طبیعی  دنیا است باید همیشه آمادگی های لازم را داشته باشیم و هم اینکه آموزشها و آگاهی های کافی را به مردم بدهیم ؛ برنامه ریزی برای توانمند سازی تشکلهای مردمی و سازمانهای مردم نهاد برای بهره گیری از توان و پتانسیل آنها در شرایط لازم ؛ و البته بررسی و برنامه ریزی جهت احداث و ایجاد محل مناسب جهت استقرار آسیب دیدگان حوادث غیر مترقبه و احتمالی در منطقه لازم است مدیران میزان و موارد آسیب پذیری در شهرستان را شناسایی و پیگیر رفع آنان با تخصیص نیاز اعتبار از استان باشند و قبل از شرایط بحرانی ؛ اقدامات و پیشگیری ها و پیش بینی های لازم انجام دهند تا در شرایط بحرانی غافلگیر نشویم و امکانات لازم در شرایط بحرانی را از دستگاههای استانی مربوطه خود مطالبه کنیم.
فرماندار عجب شیر در ادامه درخصوص لزوم همکاری لازم ادارات  واحدهای صنعتی و عموم مردم با عوامل اداره برق برای کاهش مصرف و صرفه جوئی جهت پیشگیری از خاموشی در ایام ایام تابستان و پیک مصرف برق شد.

در پایان ضمن توصیه های لازم به ادارات و دستگاههای ذیربط و عوامل محلی در خصوص انجام اقدامات پیشگیرانه برای مصونیت از آتش سوزیهای ناخواسته در فصل تابستان در مراتع و مناطق دارای پوشش گیاهی شد.

 
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 23 خرداد 1398
  • توسط کاربر روابط عمومی عجب شیر