دوشنبه 27 خرداد 1398 13 شوال 1440 17 ژوئن 2019
تاریخ : يکشنبه 25 آذر 1397
کد 65

اجرای پایاب سد قلعه چای و آبیاری قطره‌ای دو راهکار برای مدیریت بحران کم آبی عجب شیر

اجرای پایاب سد قلعه چای و آبیاری قطره‌ای دو راهکار برای مدیریت بحران کم آبی عجب شیر

 

فرماندارعجب شیر اجرای پایاب سد قلعه چای و آبیاری قطره‌ای دو راهکار برای مدیریت بحران کم آبی عجب شیر دانست وگفت: با اتمام این طرح، ۶۰ درصد در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی می شود.

عادل اصغرپوردر جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان عجب شیر گفت: وجود هفت هزار هکتار هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان در پایاب این سد، فرصت بسیار مناسبی برای توسعه کشاورزی و ایجاد فرصت های شغلی است.

اصغرپور به کم آبی در بخش کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: تنها راه گذر از بحران کم آبی گسترش آبیاری مدرن با حمایت دولت و تشویق کشاورزان به استفاده از این سیستم های نوین در مزارع است.

وی اضافه کرد: بر اساس اظهار نظر کارشناسان جهاد کشاورزی با اعمال سیستم آبیاری مدرن ۵۰ تا ۶۰ درصد از هدر رفت آب نسبت به آبیاری غرقآبی جلوگیری می شود.

فرماندار عجب شیر از لوله گذاری بیش از ۱۲۰ کیلومتری انتقال آب کشاورزی در اراضی این شهرستان با استفاده از لوله های پلی اتیلن خبر داد و افزود:نیاز لوله گذاری برای اراضی کشاورزی شهرستان ۵۰۰کیلومتر برآورد شده است.

وی از تشکیل پرونده برای ۲۵کیلومتر آبیاری تحت فشار در شهرستان خبردادو افزود:تحت پوشش قرار دان ۳۰۰ هکتار از اراضی روستای مهماندار این شهرستان باید تسریع شود.  

اصغرپور با بیان اینکه دولت برای اجرای سامانه آبیاری تحت فشار از کشاورزان حمایت و به آنان تسهیلات کم بهره پرداخت می‌کند افزود: سهم آورده بهره برداران برای اجرای این سامانه ۱۵درصد بوده و ۸۵ درصد نیز ازسوی دولت تامین میشود.

شهرستان عجب شیر دارای حدود ۳۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی بوده که از این میزان حدود پنج هزار هکتار به باغات اختصاص دارد.

  • نوشته شده
  • در يکشنبه 25 آذر 1397
  • توسط کاربر روابط عمومی عجب شیر