دوشنبه 27 خرداد 1398 13 شوال 1440 17 ژوئن 2019
تاریخ : چهارشنبه 28 آذر 1397
کد 72

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان برگزار شد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان با حضور فرماندارعجب شیر و مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی و اعضای جلسه در فرماندار عجب شیربرگزار شد


فرماندار شهرستان عجب شیر در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان اظهار داشت: طبق قانون به ازای هر پنج هزار نفر جمعیت باید یک کتابخانه عمومی وجود داشته باشد اما به رغم جمعیت بالای 75 هزار نفر در شهرستان تنها دو کتابخانه عمومی وجود دارد.
عادل اصغرپور اضافه کرد: در سال های گذشته سرانه فضای کتابخانه های عمومی در این شهرستان افزایش چندانی نیافته و نسبت به میانگین استانی بسیار پایین است.
فرماندار عجب‌شیر گفت: سرانه کتابخانه‌های عمومی این شهرستان با استانداردهای مربوطه فاصله داشته و توسعه فضای این مکان‌ها ضروری است.
وی افزود: با توجه به گذشت 44 سال از عمر کتابخانه فعلی عجب‌شیر باید هرچه سریع‌تر زمین مناسبی برای احداث کتابخانه جدید در این شهر شناسایی شود.
اصغرپور بر ایجاد کتابخانه تخصصی به عنوان یکی از نیازهای ضروری شهروندان عجب‌شیری تاکید و تشریح کرد: از ظرفیت‌هایی چون دانشگاه‌ها، مدارس، مساجد مکان‌های عمومی و فرهنگی باید برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی استفاده کنیم.
وی از آمادگی برای اهدای زمین و ساختمان در نقاط مختلف شهرستان برای ساخت کتابخانه عمومی خبر داد و گفت: تمامی دستگاه های اجرایی شهرستان آماده همکاری در زمینه ساخت کتابخانه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی هستند.
وی با بیان کمبود فضای کتابخانه ای مهمترین مشکل پیش روی حوزه کتاب و کتابخوانی است گفت: برای ترویج کتابخوانی ابتدا باید این مشکل در شهرستان عجب شیر مرتفع شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی افزود:مجموع کتب کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی به ۲ میلیون و ۶۶۵ هزار جلد می رسد که با این حساب به هر یک از مردم استان یک جلد کتاب هم نمی رسد؛ البته در نظر داریم در راستای افق ۱۴۰۴ تعداد کتب کتابخانه های استان را برای هر آذربایجانی به یک جلد برسانیم
 شهرام خدایی در جلسه انجمن کتابخانه شهرستان عجب شیر افزود: از 4میلیون نفر در استان آذرباجان شرقی 2میلیون و 600هزار جلد وجود دارد که که برای هر نفر یک کتاب در استان وجود ندارد و هدف  گذاری که نهاد استان دارد برای هر استانی  یک جلد کتاب محقق خواهد شد.
وی با اشاره به فعالیت  141 باب کتابخانه در استان گفت : از این تعداد  ۱۰۹ کتابخانه نهادی ،  30 کتابخانه مشارکتی و 2 کتابخانه مستقل است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به اینکه در شهر عجب شیر دو کتابخانه وجود دارد گفت :  کتابخانه عمومی  فعلی عجب شیر وضعیت مطلوب از نظر فزیکی ندارد و نیازمند تخریب و باسازی است .
وی با بیان اینکه افزایش کتابخانه ها در روند به رشد فرهنگی جامعه کمک می کند، گفت: افزایش سرانه مطالعه منجر به افزایش آگاهی جامعه می شود.
وی با اشاره به اینکه در شهرستان عجب شیر 35هزار جلد کتاب وجود دارد افزود:با توجه به جمعیت شهرستان عجب شیر که 75هزارنفر جمعیت دارد و برای کمتر از دو نفر یک جلد کتاب وجود دارد .
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 28 آذر 1397
  • توسط کاربر روابط عمومی عجب شیر